Popularne perfumy damskie - oryginalne zapachy dla każdej kobiety

2020-12-29

Perfumy damskie to kosmetyki, których celem jest nadanie właścicielce określonego zapachu, wybranego przez nią w czasie zakupu. Jest to popularny rodzaj kosmetyków, składający się z mieszaniny związków zapachowych, określanych jako olejki zapachowe i kilku innych składników. Najważniejsze są właśnie te olejki, pozyskiwane między innymi przez destylację z parą wodną, ekstrakcję i zatężanie, czy też przez mieszanie syntetycznych związków chemicznych o określonych zapachach. Celem jest jednak zawsze uzyskanie możliwie jak najbardziej trwałego i wspaniale pachnącego produktu, który doda uroku kobiecie!

Perfumy damskie - kilka słów o historii

Perfumy znane są już od niepamiętnych czasów. Były często używane w okresie starożytności - zachowały się nawet flakoniki, w których je trzymano. Wonne olejki i mirra były istotne dla starożytnych Egipcjan zwłaszcza przy ceremoniach religijnych i przypisywano im przez to magiczne właściwości. Zapachy odgrywały też istotną rolę w życiu dawnych Greków i Rzymian. W Grecji zażywano wonnych kąpieli. Odpowiednio skomponowane zapachy stosowano też w medycynie. Perfumy były ważne także i w czasach średniowiecznych oraz w renesansie, gdy kąpiele nie były zbyt częste i trzeba było w jakiś sposób zamaskować nieprzyjemny zapach. W czasach Oświecenia przemysł perfumeryjny bardzo się rozwinął - zwłaszcza we Francji. Zaczęto nawet produkować niewielkie flakony, by umieszczać w nich perfumy. Prawdziwy rozkwit tej branży przypada na XIX wiek, a wiek XX i XXI to kontynuacja jej rozwoju. Część wyprodukowanych na początku ubiegłego wieku perfum to dziś prawdziwe klasyki!

Perfumy - jakie ich rodzaje znamy?

Popularne perfumy damskie dzielą się na różne rodzaje - każdy kto się z nimi zetknął zdaje sobie chyba sprawę, że niektóre zapachy są bardziej ciężkie, nieco przytłaczające, a inne niezwykle lekkie, orzeźwiające. Każdy człowiek ma nieco inny gust, dlatego też branża perfumeryjna stale się rozwija i powstają coraz to nowe zapachy - wszystko po to, by trafić nawet do najbardziej wymagających pod tym względem osób. Zapach składa się zawsze z następujących części: akord bazowy, akord średni, akord wysoki. Ten ostatni składa się z intensywnych zapachów, które niestety najszybciej się ulatniają. Są to jednak te zapachy, które czujemy tuż po otwarciu buteleczki, a zatem to na ich podstawie jest zwykle wybierany konkretny produkt. Akord średni składa się ze związków o średniej lotności, które aktywują się zwykle po kilkunastu minutach. Akord bazowy jest zaś wyczuwany najpóźniej, ale też najdłużej się utrzymuje. Zwykle do stworzenia takiej bazy wykorzystuje się takie substancje jak piżmo, cywet, ambra czy żywice leśne.

Jakie rodzaje zapachów wyróżniamy? 

Perfumy damskie dzielą się na wersje cytrusowe, kwiatowe, szyprowe i orientalne. Istnieją również wersje określane jako unisex, a zatem polecane zarówno mężczyznom, jak i kobietom. To nieco cięższe zapachy paprociowe, ziołowe, a także drzewne. Jak widać, jest tak wiele rodzajów zapachów, że z pewnością każda kobieta znajdzie wśród nich jakiś w sam raz dla siebie!